Joyride the musical, China Teatern, Stockholm 3 dgr

Med musik av legendariska popduon Roxette får vi följa med på en oförglömlig bergochdalbana full av glädje, humor, storslagna nummer, härliga upptempolåtar och smäktande powerballader. C’mon join the joyride
Joyride the Musical är både en nostalgitripp för den del av publiken som vuxit upp med låtarna och introduktion till Roxettes musik för en ny generation. Inspirerad av Roxettes ikoniska musikvideor och 90-talsestetik skapar regissörerna Guy Unsworth och Johanna Hybinette, tillsammans med scenografen David Woodhead, en unik värld för detta triangeldrama i London.
Handlingen kretsar kring Stephanie och Katie, som upptäcker att de båda har en relation med samma man -Joe som lever ett dubbelliv. När sanningen uppdagas bestämmer sig kvinnorna för att hämnas, men deras plan tar en oväntad vändning. Frågan är: vad händer när hämnden är fullbordad?
Ensemblen består bland annat av Lucas Krüger (Joe), Emilie Evbäck (Katie), Jessica Marberger (Stephanie), Anton Lundqvist (Gary), Pia Ternström (Natasha) och Hanna Hedlund (Meredith). Ensemblen består av några av Sveriges mest meriterade sångare. Självklart i sällskap av en stor orkester.
Dagsprogram
Dag 1.: Mot Stockholm och föreställningen JOyride
Vi avreser från våra hemorter på morgonen och gör på vägen ett lunchstopp i Örebro, på Svampen Skybar. Här får vi en fantastisk vacker utsikt över Örebro samtidigt som vi äter en välsmakande buffélunch, i vattentornets restaurang som ligger 158 meter upp i luften. Lunchen går att förboka ( 145 kr pp) alt finns det möjlighet att äta medhavd matsäck el endast ta en fika o njuta av utsikten.
På eftermiddagen anländer vi till vår vackra huvudstad. Vi checkar in vårt mycket centralt belägna hotell, Elite Hotel Adlon Härifrån har vi nära till nöjen, shopping och sevärdheter och inte minst China Teatern som ligger på ca 15 min promenadavstånd.
Eftermiddagen är fri att tillbringa på egen hand innan musikalen Joyride börjar kl. 19:30 på China teatern.Dag 2.: Stockholm på egen hand!
Upplev Stockholm på egen hand, ta en promenad i gamla stan, besök vårt kungliga slott eller varför inte ta spårvagnen ut till Djurgården och gör ett besök på Skansen?
Dag 3.: Hemresa
Vi checkar ut under förmiddagen och påbörjar hemresan. På vägen stannar vi för fika/lunch på egen hand. Våra hemorter når vi under tidig kväll.
Föreställning: Biljetter
19/9 Parkett rad 11 - 13,föreställningen börjar kl.19:30
28/11 Parkett rad 10-12,föreställningen börjar kl.19:30
Avresetider
Plats | På- och avstigning | Avresa |
---|---|---|
Torp | Torp Köpcentrum, Plantagen | 07:00 |
Uddevalla | Bohusläns museum | 07:10 |
Vänersborg | Vänersborgs Järnvägsstation | 07:45 |
Trollhättan | Trollhättan Resecentrum | 08:00 |
Grästorp | Grästorp Rasta (Tre Älgar) | 08:20 |
Lidköping | Lidköping Rastplats Lidan | 09:00 |
Götene | Götene Rasta | 09:30 |
Stockholm | Hotell Adlon | 15:00 |
Tillval och tillägg
Utflykter och tillval
- Inhägnad Parkering, Torp 3dgr Inhägnad parkering på Torp - Bakom Plantagen.
All parkering sker på egen risk. Om något händer med din bil är det din egen försäkring som gäller. Parkeringen är alltid låst när vår personal inte är på plats.Pris: 150:- - Lunch på Svampen Skybar - Örebro I lunchenbuffén på Svampen Skybar, ingår varje dag svampsoppa med hembakade bröd, 7 olika sallader, 3 olika sill sorter, alltid 3 olika varmrätter att välja mellan (varav minst en vegetarisk) bordsvatten, Kaffe,tea och kakorPris: 145:-
Rumsval och övrigt
- DR - Dubbelrum 0:-
- DS-Dubbelrumhytt special 400:- gäller 2025-11-28
- ER - Enkelrum 850:-
Avresa | Avreseort | Destination | Lediga platser | Från pris | |
---|---|---|---|---|---|
19/9 | Se information | Joyride - The musical, China teatern - Stockholm 3 dgr | Mer än 8 | 3 995:- | BokaMer information |
28/11 | Se information | Joyride - The musical, China teatern - Stockholm 3 dgr | Mer än 8 | 3 995:- | BokaMer information |