Bergen till Svalbard med Hurtigruten Signaturkryssning, 10 dgr

Nu kan drömmen om att få kryssa med Hurtigruten utmed Norges vackra kust och få möjligheten att besöka Spetsbergen och Svalbard under en och samma resa bli verklighet!
Vi börjar resan i Bergen där vi kliver ombord på M/S Midnatsol som är vårt hem de närmaste 7 nätterna. Under kryssningen lägger vi till på destinationer som pittoreska Åndalsnes, Traena - Norges äldsta fiskesamhälle, Reine - vid Lofotens Spets, Tromsø - porten till Arktis, Honningsvåg , med möjlighet att besöka Europas nordligaste punkt på fastlandet ( Nordkap) och avlutningsvis korsar Barenshav för att nå Longyearbyn och den arktisk öknen på Svalbard.
Dagsprogram
Dag 1.: Vi flyger till Bergen
På förmiddagen avgår bussen från Uddevalla och vi reser via Tanum och Strömstad vidare till Norge och flygplatsen Gardemoen för att ta flyget vidare till Bergen.
Vi landar i Bergen på eftermiddagen och reser vidare till vårt hotell Grand Hotel Terminus som är ett av Bergens äldsta och gedigna hotell. Hotellet ligger i centrum och har promenadavstånd till både Bryggen med sina vackra och färgglada hus som till Fløibanen som tar en upp till den vackra utsikten från Fløyfjellet.
På kvällen äter vi en gemensam middag på hotellet innan en god natts sömn.Dag 2.: Ombordstigning MS Midnattsol
Efter frukost är det dags att checka ut från hotellet. Vi har lite tid på egen hand i Bergen innan vi reser mot terminalen för att kliva ombord på Hurtigrutens MS Midnatsol som blir vårt hem den närmaste veckan. Vi får våra hytter och har möjlighet att bekanta oss med fartyget innan vi på kvällen äter vår första middag tillsammans ombord.
Dag 3,: Åndalsnes - mellan fjäll & fjord
Idag anländer vi till mysiga Åndalsnes som ligger precis vid Romfjorden. Här finns möjlighet att göra flera utflykter under dagen. För den som vill röra på benen finns fina vandringsleder att utforska upp för fjället alternativt göra resan lite mer bekväm och ta Romsdalgondolen upp till toppen för att beundra utsikten. Det finns även möjlighet att åka buss längs den slingrande Trollstigen eller ta tåget och få en Golden Train-upplevelsen längs Raumabanan. De olika utflykterna arrangeras av Hurtigruten och går att förboka innan och under resan.
Dag 4.: Træna - Norges äldsta fiskesamhälle
Vi närmar oss Polcirkeln och stiger idag i land på ö-gruppen Træna. Ö-gruppen består av ca 500 öar, holmar och skär och har endast fyra öar med bofast befolkning. Här finns möjlighet att göra utflykter till Fiskeläget som kommer att vara öppen bara för oss, däribland kyrkan, Petter Dass-kapellet och det lokala museet. Alternativt kan du följa med på en vandring eller gå en kulturpromenad. Vi befinner oss nu 33 sjömil från fastlandet och Helgelandskusten, under eftermiddagen/kvällen passerar vi Polcirkeln vilket firas ombord med en traditionell ceremoni.
Dag 5.: Reine - Lofotens spets
En av resans höjdpunkter är Lofoten och Reine som vi anländer till idag. Reine är en viktig fiskeby grundad 1743 som är en av de mest fotograferade platserna i hela Norge med sina röda fiskestugor som står tätt intill varandra längs kajen under branta fjäll som speglar sig i havet.
Strax söder om Reine vid Lofotens västra spets ligger Å är en av Norges bäst bevarade traditionella fiskebyar, som ni har möjlighet att besöka under en bokningsbar utflykt.
Mitt i denna lilla by ligger fiskebymuseet Norsk Fiskeværsmuseum, som lyfter fram fiskets viktiga roll och utveckling på Lofoten under de senaste 250 åren.Dag 6: Tromsø - Porten till Arktis
När vi lägger till i Tromsø känner vi genast historiens vingslag. Många expeditioner till Arktis utgick från eller avslutades här i staden. Vi siktar på att lägga till här på morgonen, vilket innebär att ni har hela dagen på dig att utforska denna arktiska stad med omgivningar.
Tromsø har verkligen mycket att upptäcka på egen hand allt från fantastiska utställningar på Polarmuseet, en visning av världens nordligaste bryggeri (på fastlandet) Mack, ett besök vid den fantastiska Ishavskatedralen eller varför inte ta Fjellheisen till toppen av fjället och beundra utsikten över staden.
Även här finns utflykter att boka till men Tromsø är väl värt att utforska i egen takt.Dag 7: Honningsvåg - Europas nordligaste punkt
Honningsvåg är hamn för att kunna nå Europas nordligaste punkt Nordkap. Vi anländer till Honningsvåg på förmiddagen och för de som inte vill ge sig i väg på utflykt är Honningsvåg en mysig litet samhälle att på egen hand strosa runt i. Vi befinner oss nu ovan trädgränsen vilket får naturen att se ut som ett månlandskap. De färgglada husen och den specifika naturen gör Honningsvåg till en mycket idyllisk och frisk hamn att besöka.
Givetvis erbjuds det idag möjlighet att åka med på utflykt till den berömda Nordkapsklippan med en vidunderlig utsikt över Barentshav.Dag 8: Barentshav - mot Svalbard
Idag har vi en hel dag ombord passa på att ta en bastu ombord, läs en bok eller varför inte ett pass i gymmet. Njut av utsikten på det öppna havet och bara koppla av!
Det kommer att hållas en föreläsning om Svalbard, och dagens tema är arktisk öken. Ute på däck kommer våra skickliga kockar att förbereda ännu en speciell smakupplevelse åt oss – och vi kan höra intressanta inslag från expeditionsteamet.
Någon gång under dagen seglar vi förbi den ensliga och karga ön Björnön – även om det inte längre finns några björnar där. På eftermiddagen hålls en genomgång av de särskilda regler vi alla måste följa för att skydda den känsliga lokala ekologin när vi når Ny-Ålesund.Dag 9: Vi anländer till Longyearbyn
Vi kommer idag fram till ögruppen Svalbard och fortsätter vidare till Spetsbergen, den största av de tre huvudöarna. Bruna och gröna fjäll tornar upp sig över den högarktiska tundran, medan älvar av solglittrande smältvatten rinner genom dalslätterna.
Vi befinner oss över den 78:e nordliga breddgraden och mindre än 150 mil från självaste Nordpolen. Luften här i den arktiska öknen är ren och frisk och sommartemperaturen ligger på mellan 0 och 8 grader tack vare Golfströmmens nordliga förgrening.Tidigt på eftermiddagen kommer vi fram till Svalbards största samhälle, Longyearbyen som är en före detta gruvort men som nu har blivit en knutpunkt för äventyrare. Här är det dags för oss att kliva av fartyget och istället checka in på Radisson Blu Polar för natten. Eftermiddagen är fri att tillbringa på egen hand på orten. Önskar ni boka utflykter ex hundspann, ett besök i Barentsburg eller en guidad rundtur på fjället - hör av er till oss så hjälper vi till med förslag.
På kvällen äter vi en gemensam middag på hotellet.Dag 10: Hemresa
Efter frukost och utcheckning från hotellet har vi förmiddagen fri i Longyearbyen. Efter lunch på egen hand träffas vi åter vid hotellet för att resa till flygplatsen och ta eftermiddagsflyget med SAS tillbaka till Oslo o Gardemoen igen.
På kvällen når vi Gardemoen där vår buss väntar för att ta oss tillbaka till våra hemorter igen.Flyg: SAS
Utresa 22/8
OSL - BGO 14:00 - 14:55Hemresa 31/8
LYR - OSL 14:55 - 19:25Vår reseledare på resan kommer under kryssningen arrangera enklare promenader, utflykter och aktiviteter till självkostnadspris. Vi reserverar oss för att förändringar av dessa utflykter och aktiviteter kan förändras med kort varsel under resans gång.
Kampanj fram till 30/12 2026
Boka resan innan 30/12 2026 så får ni 1500 NOK i OBC
OBC - är e valuta att handla med ombord på kryssningsfartyget eller som går att använda som betalmedel för förbokade utflykter hos Hurtigruten under kryssningen.
Tillval och tillägg
Utflykter och tillval
- Inhägnad Parkering, Torp 10dgr
Parkera bilen inhägnat vid Torp Köpcentrum, bakom Plantagen.
All parkering sker på egen risk. Om något händer med din bil är det din egen försäkring som gäller. Parkeringen är alltid låst när vår personal inte är på plats.
Pris: 600:-Rumsval och övrigt
- POLI - Polar insideshytt Hurtigruten 0:-
- OSPECU- Ospecificerad utsideshytt Hurtigruten 2 800:-
- POLU - Polarhytt utsides Hurtigruten 7 500:-
- ARTSUP-Artic superiorhytt Hurtigruten 13 400:-
| Avresa | Avreseort | Destination | Lediga platser | Från pris | |
|---|---|---|---|---|---|
| 22/8 | Se information | Bergen till Svalbard med Hurtigruten Signatur, 10 dgr | Mer än 8 | 45 000:- | BokaMer information |



