Falkenbergsrevyn, BUBBLOR – en urkorkad jubileumsrevy

BUBBLOR – en urkorkad jubileumsrevy
Årets festliga revynamn är förstås en blinkning till vårt stora jubileum. I vinter firar vi vår 30:e revy sedan starten 1998 – och det tänker vi göra med besked! Falkenbergsrevyn är Sveriges största revy och slog i vintras nytt publikrekord med över 29 000 besökare på Falkenbergs Stadsteater. Vi lever i en tid där det poppar upp bubblor lite överallt. I Falkenbergsrevyn gör vi vårt bästa för att sticka hål på dem med humor, satir, musik och en rejäl dos bubblande energi. Nu jäser idéerna och trycket stiger av bubblande förväntan. Så lämna din bubbla i vinter och kliv in i vår! Varmt välkomna i vinter – vi lovar bjuda på många jubileenden!
Vi åker från hemorten under förmiddagen och börjar vårt besök i Falkenberg med en revylunch på Bistro Grand, precis utmed Ätrans kant.
Efter lunchen åker vi med bussen upp till Falkenbergsstadsteater, som under året fått ytterligare renovering för ge bättre sikt och bekvämlighet åt revypubliken.
Vi har biljetter på parkett till matinéföreställningen och sitter på rad 13-15.
Efter föreställningen väntar bussen utanför teatern och innan vi påbörjar resan mot hemorten igen bjuds det på korv med bröd utanför bussen.
Dagsprogram
Lunch & Jubileumsrevy
Vi reser från hemorten på förmiddagen. Vid lunchtid kommer vi fram till Falkenberg där vi börjar med lunch på Bistro Grand innan vi beger oss till stadsteatern för att se Falkenbergsrevyn - Jubileumsrevyn 2027.
Efter avslutad revy vänder vi åter mot hemorten igen
Avresetider
| Plats | På- och avstigning | Avresa |
|---|---|---|
| Uddevalla | Bohusläns Museum | 10:00 |
| Torp Köpcentrum - Uddevalla | Bakom Plantagen, vår parkering | 10:15 |
| Ljungskile | Busstation | 10:30 |
| Stenungssund, Spekeröd | Cirkel K, vid E6 | 10:50 |
| Kungälv, Eriksdal | Erikdsal, hpl D | 11:15 |
| Mölndal | Mölndals station vid bron | 11:45 |
| Falkenberg | Bistro Grand | 13:00 |
Tillval och tillägg
Utflykter och tillval
- Inhägnad Parkering, Torp 1dag
Inhägnad parkering bakom Plantagen, Torp Köpcentrum.
All parkering sker på egen risk. Om något händer med din bil är det din egen försäkring som gäller. Parkeringen är alltid låst när vår personal inte är på plats.Pris: 60:-
| Avresa | Avreseort | Destination | Lediga platser | Från pris | |
|---|---|---|---|---|---|
| 14/3 | Se information | Falkenbergsrevyn, Jubileumsrevyn 2027 | Mer än 8 | 1 650:- | BokaMer information |
