Vi startar från Uddevalla på förmiddagen och reser bekvämt med buss mot Örebro. Vi stannar till på Svampen Skybar för lunch (går att förboka 165 kr pp) innan vi gör ett besök i den fiktiva staden Wadköping som ligger i Örebro centrum.
Vi fortsätter sedan resan till Nynäshamn där vi på kvällskvisten stiger ombord på färjan som tar oss över till Gotland.
Sent på kvällen når vi Visby och checkar in på vårt hotell Best Western Solhem.
Vi äter en god frukost på hotellet innan vi kliver på bussen tillsammans med vår guide som ska vara med oss de närmaste dagarna.
Under dagen får vi se de mest välbesökta och historiska platserna av norra Gotland och äter lunch på Fårögården.
På eftermiddagen åker vi tillbaka till hotellet för att svida om till kvällens middag som är en klassisk Gotländsk lammgrillning. Vi äter gemensamt och beger oss sedan tillbaka till hotellet.
Dagen är fri att tillbringa på egen hand i Visby. Ta en promenad i den botaniska trädgården, vandra utmed ringmuren och lär känna staden på egen hand. Kanske vill någon besöka Lummelundagrottan ,vi hjälper er gärna att förboka besöket.
Idag går turen söder ut till "Sudret" som gotlänningarna kallar den södra delen av Gotland. Vår guide är med oss hela dagen och visar oss det bästa av denna fantastiska ö. Mitt på dagen äter vi en gemensam lunch tillsammans.
På eftermiddagen vänder vi åter till hotellet där vi äter en gemensam middag på kvällen. Kvällen är därefter fri att tillbringa på egen hand.
Efter tidig frukost är det dags att checka ut från våra rum och lämna väskorna vid bussen.
Vi kliver ombord på färjan som ska ta oss från Visby tillbaka till fastlandet. Vi når Nynäshamn på eftermiddagen och påbörjar därifrån vår bussresa mo hemorten igen. Vi stannar till för fika/middag på egen hand under dagen. På kvällen når vi åter hemorten igen, berikade med många minnen i bagaget.
31/8 Nynäshamn - Visby 20:10 - 23:25
4/9 Visby - Nynäshamn 07:15 - 10:30